AT 11 Sigorta Belgesini Almak İçin Gerekli Evraklar ve Sonrası


Vize başvurusu için gerekli belgelerden bir tanesi de Sigorta belgesidir. Özel sigorta şirketlerinden para vererek sigorta yaptırabileceğiniz gibi, anneniz veya babanız SSK/Emekli Sandığı (SGK) mensubu ise AT 11 Sigorta Belgesini herhangi bir ek ücret ödemeden alabilirsiniz. AT 11 sigorta belgesini Türkiye’deki SGK’dan aldıktan sonra Almanya’daki AOK’ya götürmeniz gerekiyor.

İnternette, belgenin en erken gitmeden 1 ay önce ve belgenin sadece belgeyi kullanacak kişi tarafından alınabileceğine dair 2 tane hurafe dolaşıyor. Belki geçmişte böyleydi ancak şunu söyleyebilirim ki; ne bu AT 11 belgesini ben gidip kendim aldım, ne de benim yerime gidip alan babama erken geldin dediler.
[indeed_popups id=1]
Sınav periyotunda olduğum için Samsun’da olan babama bu belgeyi almasını rica ettim. Ve babama aşağıda yazılı olan belgeleri yolladım (Not: Bu belgelerden bazısı gerçekte istenmiyor olabilir, ben 2 defa kargoya vermeyeyim işimi garantiye alayım diye hepsini gönderdim. Ancak, bilmenizi isterim ki gönderdiğim bütün belgeler SGK tarafından alınmış. Ne kadar önemli bir bilgi bilmiyorum ama babam emekli)

 • Kimliğimin fotokopisi
 • Pasaportumun fotokopisi
 • Gideceğim okuldan aldığım kabul belgesinin fotokopisi – Başlangıç tarihi 1 Mart 2015 yazıyor
 • Gideceğim okulun akademik takvimi – Dil kursu 17 Şubat’ta başladığı için bunu da gönderdim. Gidiş tarihim 16 Şubat olduğundan; sigortanın başlangıç tarihine 16 Şubat yazmışlar
 • Kendi okulumdan aldığım hibe kağıdının fotokopisi
 • İngilizce ve Türkçe öğrenci belgesi
 • Babamdan kimlik numarası haricinde, kimlik fotokopisi de dahil olmak üzere hiçbir şey talep etmemişler

Babam, SGK’da formu doldurduklarında bayağı bir beklediğini söyledi, bu formu doldurma işlemi biraz uzun sürüyor olabilir yani. :-) Form doldurma işleminin ardından; müdüre onaylatmış. Onaylattıktan sonra da 2 fotokopisini çekip vize işlemlerinde kullanabilmem için kargoyla bana gönderdi.

Annesi veya babası emekli olmayıp, çalışanlar için ekstradan birkaç belge daha gerekiyormuş. Bu belgeleri de paylaşan Tuğrul Can’a tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

 • Sigortanızın üzerine olduğu ebeveyninizin; bir kurum çalışanı olduğu ve primlerinin düzenli bir şekilde ödendiğini belirten belge
 • Sigortanızın üzerine olduğu ebeveyninizin maaş bordrosu

Başka bir site ziyaretçimiz olan Furkan’ın da notu aşağıdaki gibidir:

 • AT/11 belgesi Dokuz Eylül Üniversite tarafından sadece sağlık sigortası yerine geçiyor ve hibeyi alabilmek için seyahat sigortası da istiyor, bunu öğrenciler kendisi ayrıca yaptırmalı. Diğer üniversitelerde durum nasıl bilmiyorum. Benim notum: Özyeğin Üniversitesi’nde böyle bir durum yok, AT/11 belgesi yeterlidir.

Almanya’ya gittikten sonra:

Sigortanızı Almanya’da aktif edebilmeniz için AOK’ya ya da Techniker Krankenkasse’ye gitmeniz gerekiyor. Biz AOK’ya gittik, bizden istenen evraklar:

 • AT 11 belgesi
 • Okuldan aldığımız kabul belgesi
 • Eğer devlet tarafından değil de özel bir sigorta şirketi aracılığıyla sigorta yaptırsaydık; pasaportumuzu da isteyecekti. Ancak, devlet tarafından yapıldığını öğrenince pasaportumuzu almayı gerek görmedi.

Pforzheim’da AOK’ya gitmek:

 1. Yurdun hemen yakınından geçen 5 numaralı otobüse binip; “Waisenhausplatz” durağında ineceksiniz.
 2. “Waisenhausplatz”‘da indikten sonra karşıya geçip, 6 numaralı otobüse bineceksiniz. İnmeniz gereken durak ise “Haidachturm”.

AOK, “Haidachturm” durağına yaklaşık 1 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Çok tatlı insanlardı, ilgilenip, kısa sürede işimizi hallettiler. (İstedikleri belgelerin 1’er fotokopisini çekip; orjinallerini ve burada geçerli olan sigorta belgesini bize teslim ettiler)

Pforzheim’dan Techniker Krankenkasse’ye gitmek:

 1. Bunu da yazayım, 5 numaralı otobüse binip; “Waisenhausplatz” durağında inmeniz gerekiyor. Techniker Krankenkasse durağın arasında kalıyor, görmeniz için kafanızı kaldırmak zorunda kalabilirsiniz. Çalışma saatleri AOK’ya göre biraz daha az.

Otobüsler bedava zaten, ben AOK’ya gitmenizi öneriyorum.

53 Yanıt


 • Deniyorum // // Yorum

  Bir şey deniyorum. deneme deneme deneme

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Dewnemememe

  • Ertuğrul // // Yorum

   Ben emekliyim ve yurt dışında herhangi bir sağlık sigortam YÖK Türkiye’de sağlık sigortasından nasıl faydalanabilirim

   • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

    Merhaba Ertuğrul Bey,

    Maalesef konu hakkında bilgi sahibi olmadığım için yardımcı olamıyorum.

 • Tuğrul // // Yorum

  Merhaba,
  Bilgilendirmeleriniz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Ben de Almanya’da uzun dönem staj yapmak için hazırlıklarımı sürdürüyorum. Başvuruyu ve diğer işlemleri bireysel (Herhangi bir değişim vs. programı çerçevesinde değil) yaptığımdan dolayı süreç benim için daha farklı ilerliyor. Web siteniz oldukça yol gösterici ve yardımcı olmuş. Tecrübelerinizi ve süreci paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

  Yazdıklarınıza ek olarak belirtmek istediğim bir şey var. Bugün AT/11 belgesi için İzmir İl Sgk müdürlüğüne gittim. Üstte yazdıklarınızın tümünü istediler. Bunlara ek olarak ayrıca(babanız emekli olduğu için sizden istemediler sanırım) sigortanız kimin üzerineyse, çalıştığı yerden bir yazı istediler. Şu kişi çalışanımız ve primleri düzenli ödenmektedir şeklinde. Buna ek olarak ayrıca maaş bordrosunu da aldılar.

  İyi günler

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Tuğrul merhaba,

   Öncelikle güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. İnanın hem buradan, hem gelen maillerden, hem de Facebook üzerinden bana ulaşıp; iyi dileklerini, teşekkürlerini ileten insanların mesajlarını okudukça çok mutlu oluyorum. Web siteyi kurmamdaki amaçlardan bir tanesi de buydu. Almanya’ya gitmeden önce birçok kişinin yazdığı mesajları okumuştum ama hepsi bölük pörçüktü, sanki herkes birbirlerinin yazısını baz alarak yazılar yazmıştı, bu yüzden kanımca çok doğru bilgiler içermiyordu.

   Doğrusunu söylemek gerekirse bu yazı da siz bilgilerinizi paylaşıncaya kadar herkese hitâp etmiyormuş. Tekrar sadece okumayıp, deneyimlerinizi de paylaştığınız için size teşekkür ediyorum, sayenizde bu yazı da tamamlanmış oldu. :-)

   Kendinize iyi bakın, Almanya’da her şey gönlünüzce olsun.

 • büşra çankaya // // Yorum

  Alp bey merhaba öyle çıkmazdayım ve bana öyle umut ışıgı oldunuz ki aklimdakulrri sormak istedum ben şuan üniversite mezunu ve işsizim dil okuluna dayimin yanina istek araciligiyla gitmek istiyorum ama gerekli evraklarda okadar takildim yer varki bana lütfen ulaşabilir misiniz?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Büşra Hanım merhaba,
   Keşke mail atsaydınız veya buradan sorsaydınız sorularınızı.
   Edit: Mail atmışsınız pardon.

   • Emine // // Yorum

    Alp bey Merhabalar,
    Bende bir kaç soru sormak istiyorum. Ben Almanyaya master için gideceğim.Menzun olduğum için öğrenci belgem yok. Bunun yerine ne gösterebilirim.Diger bir sorum ise at 11 belgesini 25 yaşından sonra yenilettirmem gerekiyormus. Bunun anlamı sadece 1 yıllık mı bu belgeyi alıp tekrar döndüğümde yeniden mı cıkartmak demek?

    • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

     Merhaba Emine Hanım,

     Gideceğiniz okuldan alacağınız kabul belgesi ve okulun akademik takvimi yeterli olur diye düşünüyorum. (Kendimi garanti altına almak için bir de diplomamı götürürdüm) 2.sorunuza benzer bir soru önceden sorulmuştu, cevabı tekrar kopyalıyorum: Yeşil pasaportu ailemiz üzerinden 25 yaşına kadar kullanabiliyoruz. Tahminim devletin, çocuklara ebeveynleri üzerinden bir ayrıcalık limiti var ve o limitte 25 yaşında doluyor. AT 11 belgemde 25 yaşla ilgili herhangi bir bilgi bulunmasa da; bence 25 yaşından büyük olduğunuz için bu belgeyi aileniz üzerinden alamazsınız – yukarıda söylediğim nedenden ötürü -. Kesin bilgiyi SGK’dan öğrendikten sonra bizi de bilgilendirebilirseniz; bundan sonra sorulabilecek benzer soruların cevabını öğrenmiş oluruz. :-)

     Yani, şu an 24 yaşındaysanız AT 11 alabilirsiniz ama 25’inize girdiğiniz de aileniz üzerinden alamazsınız diye düşünüyorum. Kesin bir bilgim yok, bu sadece tahmin. Aslında şu sayfaya reklam yapmaya gelen sigorta acentesinde çalışan arkadaşlar, reklam yapmak için yorum yazacaklarına şu soruya cevap verseler daha iyi olabilir. :-) Bildiğim kadarıyla da en fazla 12 aylık sigorta yaptırabiliyorsunuz.

     Yüksek lisansınız da başarılar dilerim, Almanya’da her şey gönlünüzce olsun.

 • Ali Aydeniz // // Yorum

  Merhaba karşı okul tarafından gönderilen kabul mektubundan kastınız yolladıkları mail mi? çünkü bana nominasyon mailimden sonra mail yollandı ve 15 hazirana kadar o okula gerekli belgeleri yollamam istendi. Bu mail kabul mektubu olarak geçerli mi? yoksa başta bir şey mi kastettiğiniz? teşekkür ederim

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhabalar,

   Almanya’da gideceğim okul Türkiye’de okuduğum okula posta ile kabul belgemi yollamıştı, elden teslim almıştım, mail değil anlayacağınız. Kabul belgeniz, mailinize ek dosya şeklinde geldiyse; çıktısını almanız durumunda bir sorun çıkaracaklarını sanmıyorum ama sadece mailde direkt yazanların çıktısını alırsanız; kabul etmezler diye tahmin ediyorum. Kabul aldığınız okula mail atmanız hayrınıza olacaktır.

 • EYÜP // // Yorum

  Merhabalar, öncelikle yazdığınız yazı için teşekkürler. Size bir sorum olacaktı. Babamın kayıtlı olduğu SGK Balıkesir olmasına rağmen, ben İstanbul SGK’dan bu belgeyi talep edebilir miyim.? Bir bilginiz var mı? Teşekkürler
  İyi Akşamlar

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhabalar,

   Maalesef bir bilgim yok. Ama babanız sizin yerinize Balıkesir’den alabilir.

 • bahar // // Yorum

  Merhabalar,
  Almanya’da stajimin baslamasina 3 gun kala bu yolu farkettm. Bilgilendirici yaziniz icin cok tesekkurler. Aldigimiz bu belgenin uluslararasi gecerli olmasi icin apostil gerekli mi?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhabalar,

   Kurumdan alacağınız belgede gerekli mühür ve imzalar atılıyor, ekstradan apostil kaşesine gerek yoktur. AOK’ya gittiğinizde; belgeyi tanıyorlar zaten merak etmeyin, içiniz rahat olsun. Başarılar.

 • Elçin // // Yorum

  Merhaba,
  Öncelikle bu faydalı bilgilendirmeniz için çok teşekkürler…Ben Almanya’da master yapacağım da bu AT 11 belgesinin başlangıç – bitiş tarihlerini belirtirken dönemlik mi baz alınıyor yani 1.sömestrın başlangıç(ya da ülkeye giriş tarihi) ve sömestrın bitişi mi yazılıyor yoksa daha uzun periyotta yaptırılıyor mu(Master 2 yıl-Bu 2 yıl için toplamda 4 dönemi kapsayacak şekilde oluyor mu)?Bu konuda bilginiz varsa geri dönerseniz sevinirim…Teşekkürler

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla maksimum 1 senelik öğrenci vizesi alabiliyorsunuz. Bu yüzden de, emin olmamakla beraber en uzun 1 senelik AT 11 sigorta belgesi alabileceğiniz varsayımını yapıyorum. Kabul belgeniz ve okulun akademik takvimiyle giderseniz; bence en azından okulun 2 dönemini kapsayacak şekilde sigorta belgenizi sorun çıkarmadan verirler.

   Vize başvurunuz sırasında, sigorta tarihinizin dışına çıkmamanızı öneriyorum. Akademik takviminizin bittiği gün, vizenizin son günü olacak olması biraz sıkıntılı bir durummuş gibi gözükse de tahminim Almanlar bu durumun farkında. Biz oturma izni belgelerimizi almaya gittiğimizde, otomatikman vizemizi yaklaşık 1.5 ay uzatmışlardı.

   • Elçin // // Yorum

    Merhaba,
    Bildiğim kadarıyla konsolosluk ilk etapta 3 aylık veriyor öğrencilere ulusal vizeyi.Sonrasında Almanya’ya gittiğinizde eğitim süreniz kadar uzatıyorsunuz örneğin master iki yıl dolayısıyla okuldan aldığınız kayıt belgesiyle 2 yıllık oturma izni alıyorsunuz diye biliyorum.Dolayısıyla AT 11 belgesinin de 2 yılı kapsaması gerekmez mi? Bu konuda nette hiç bilgi bulamadım (süre konusunda)çoğunluk erasmus için almış bu belgeyi ve süreler dolayısıyla kısa…Ancak master gibi eğitimler için 2 yıllık verilip verilmediğini merak etmiştim.Eğer 1 senelik verilirse konsoloslukta vize için sorun çıkarırlar diye düşünüyorum…Vize masterdan dolayı 2 yıl sigorta 1 yıl gibi bir durum söz konusu olur çünkü…

    • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

     Net bilgim yok, bu yüzden yanlış yönlendirmek istemem ama söyledikleriniz mantıklı gelmedi bana doğrusu. Benim şahsi görüşüm; ilk etapta 3 aylık gibi 1 dönemi bile kapsamayan kısa süreli bir vize vermeleri için hiçbir sebep yok, Almanya’da bulunduğum süre zarfında da hiç böyle bir şeyin bahsi açılmadı doğrusu. Verdiler diyelim; Almanya’ya gittiğinizde Yabancılar Ofisi’nin 3 aylık vizenizi 21 ay uzatacağını sanmıyorum.

     Dediklerinizin doğru olduğunu varsayarsak; kendi başımdan geçeni anlatayım: Staj için vizemi uzatmaya Yabancılar Ofisi’ne gittiğimde, sigortamı uzatıp belgelendirmeme rağmen, bu belgeyi almayı gerek görmemişlerdi. Almanya’ya girene kadar bu sigorta olayı önem arz etse de, girdikten sonra pek önem duymadıkları izlenimi oluşturmuştu bu da ben de.

     Kişisel görüşüm, AT 11’den önce iData’yı arayıp; vize konusunu netleştirmeniz yönünde. Vizenin 3 aylık mı, 1 senelik mi, yoksa 2 senelik mi alındığını bilmeden sigorta işini konuşmak çok farazi kalıyor.

 • Caner Can // // Yorum

  Ben de at11 belgesi almaya çalışıyorum ama muhteşem Türk bürokrasisi anlamsız engeller çıkarıyor. Gideceğim okuldan gelen kabul belgesini kabul etmediler, Türkiye’deki okulun Erasmus’a göndereceğini gösteren bir belge istiyorlar. Benim okulum beni yollamasa bu kabul belgesini karşı okuldan alamam zaten dememe rağmen dinletemedim. Belge İngilizce olduğu için kimse okuyamıyor, koca SGK’da İngilizce bilen kimse yok. Şu an hala at11’i ialamadım, çevirisini ya da okuldan belge istediler. Çevirisini kabul edeceklerine dair çok ümidim yok. Siz siz olun her türlü anlamsız kağıt parçasını toplayın.
  Benim soruma gelince, bu kadar kargaşaya maruz kalmak yerine acaba ikametimin olduğu il yerine başka bir ilde şahsen başvuru yapabilir miyim? Çünkü bütün SGK’lar farklı, kendi kafasına göre iş yapıyor anladığım kadarıyla.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Enteresan, ilk kez böyle bir şey duyuyorum, deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. SGK’nın sizden istediği belgeye benzer sadece bir belgem vardı, o da İngilizce’ydi ve Erasmus öğrencisi olduğuma ve hibe aldığıma dair bilgi içeriyordu, onu da zaten SGK için değil Alman Başkonsolosluğu için vermişlerdi okuldan.

   Sorunuza dönecek olursak; babam benim için başka bir ilden almıştı ama siz alabilir misiniz doğrusu bilemiyorum. Size biraz cins görevliler gelmiş, hangi ilde başınıza geldi bunlar?

 • Berkan Kaplan // // Yorum

  Merhabalar, öncelikle çok faydalı bir site olduğunu söylemek isterim emeği geçen herkese teşekkürler. Ben 26 yaşındayım 2yıldır sigortalı olarak TR’de çalışıyorum ve önümüzdeki dönem almanyaya mastera gidiyorum. Merak ettiklerim 1)vizeye başvurduğum zaman işi bırakmış olacağım yine de AT11 belgesini kendi sağlık sigortama istinaden alabilir miyim 2)kendi sigortam üzerinden alamazsam, anne-babam emekli onların üzerinden bu belge düzenlenebilir mi-yaşım 25 den yüksek-. Yani yaşı 25 den yüksek olup da almanyaya mastera gidenle bu belgeyi alabiliyor mu? çok teşekkürler

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Berkan,

   Ben teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.

   1) Hiçbir bilgim yok ama bence alamazsınız. Kendi AT 11 belgemi taratmıştım zamanında, bir bakayım dedim belgeye ve belgenin hemen başında bir şey dikkatimi çekti: Belgenin doldurulacak ilk kısmı “Sigortalı (genel)” ve “Aylık Sahibi” şeklinde ikiye ayrılmış. Buranın altında ise: “Sigorta Numarası, Türkiye’deki işvereni, Doğum Tarihi ve Aylık veya Gelirin işareti” gibi doldurulması gereken alanlar var. Sigorta benim üzerimden değil de babam üzerinden yapıldığı için “Aylık Sahibi” üzerinden doldurulmuş. Tahminim siz gidip AT 11 belgesi alacak olsanız; “Sigortalı (genel)” üzerinden belgeyi dolduracaktınız. Fakat, master için işten ayrılacağınızdan dolayı alamayacağınızı düşünüyorum. Tabii yanılıyor olabilirim.
   2) Bu konuda da net bir bilgim maalesef yok ama varsayım üzerinden şu şekilde konuşabilirim: Yeşil pasaportu ailemiz üzerinden 25 yaşına kadar kullanabiliyoruz. Tahminim devletin, çocuklara ebeveynleri üzerinden bir ayrıcalık limiti var ve o limitte 25 yaşında doluyor. AT 11 belgemde 25 yaşla ilgili herhangi bir bilgi bulunmasa da; bence 25 yaşından büyük olduğunuz için bu belgeyi aileniz üzerinden alamazsınız – yukarıda söylediğim nedenden ötürü -. Kesin bilgiyi SGK’dan öğrendikten sonra bizi de bilgilendirebilirseniz; bundan sonra sorulabilecek benzer soruların cevabını öğrenmiş oluruz. :-) Yüksek lisansınız da başarılar dilerim, Almanya’da her şey gönlünüzce olsun.

 • murat kalem // // Yorum

  Merhaba bu AT11 belgesini haftasonu duydum ,çarşamba almanyaya gidiyorum ailemle emekli sandıgına baglıyım ,bayram tatili oldugu için pazartesi öglene kadar devlet daireleri açık oldugundan ,bulundugum ilçedeki sgk ya gittim,durumu anlattım,onların haberi olmadıgını ögrendim il sgk nın telefonunu verdiler,tel acıp sordum evet pasaport kimlik fotokopilerini getirdigim takdirde verebileceklerini belirttiler,ancak şunuda belirtti ordaki kişi,daha önce orda kalan kişi yakınının saglık yardım sandıgından tedavi oldugunu ve alman makamlarının kendilerinden at11 belgesinin talebi oldugunu belirtti,yani alamamış olmanız çok eksiklik olmadıgını belirtti,bende iş uzun süreceginden (yol ,evraklar ) hemen özel saglık sigortasını sordum 37 tl ye yapıldıgını ögrendim ve yaptırdım.sigortayı yapan acentelerin bu sigortaların kapsamından pek bilgisi yok sadece 30 000 euro ya kadar deyip duruyorlar ,hele birisi bundan daha para alanını görmedim diyor.bilen arkadaşlardan hem yardım hemde ,başkarı için yol göstermelerini istiyorum,AT11 belgesi ilçlerdeki sgk lar veremiyormu illaki il sgk danmı alınmalı ,AT11 belgesi olmadan gidildiginde ,ordaki yakınların saglık yardım sandıgından tedavi muayene olunabilirmi,özel sigorta yapıldıgında gene muayene veya tedavi parası ödüyormuyuz ,

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Biraz karışık yazmışsınız, giriş paragrafında yazdıklarınızla sorularınızın bağlantısını anlayamadım doğrusu.
   1. Duyduğum kadarıyla; sadece il SGK’dan alınabiliyor.
   2. Oradaki yakınlarınızdan kastınızı anlayamadım, oradan diyerek Almanya’ya mı kastettiniz? 1.derece yakınınız değilse karşılanabileceğini sanmıyorum. AT 11 belgesinde mesela şöyle bir bölüm var:
   *1) Sağlık yardımları aile fertlerine yapılacak dahi olsa, sigortalının kimliği mutlak surette bildirilecektir.
   *2) Lütfen aşağıdaki harflerden uygun olanını yazınız:
   **A – Eşi
   **B – Sigortalının geçindirmekle yükümlü olduğu çocuğu
   **C – Anne ve Babası
   *3) Önemli derecedeki sağlık yardımları için acil haller müstesna – keyfiyet önceden T/A 14 formüleri ile sorulacaktır.

   3. Mayıs ayında bir iş için Almanya’ya gitmiştim, gitmeden garanti olsun diye AXA’dan sigorta yaptırmıştım kendime, mesela o sigorta belgemde şöyle bir yazı var: “Sigortalının, yurtdışı seyahati esnasında aniden hastalanması veya yaralanması durumunda, hastane, ameliyat ve tedavi masrafları ile, ilgili doktorun yazdığı ilaçların masraflarını poliçe kapsam ve limitler dahilinde ödeyecektir. Sigorta süresince geçerli olan bu teminatın limiti 30.000 EURdur.” Sizin sigorta belgenizde de bu veya buna benzer bir şey yazıyorsa; herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Geçen seneden de bir örnek vereyim: Almanya’dayken ayağıma cam düştü, bayağı da derin kesilmişti, hastanede dikiş atma, pansuman, dikişi alma gibi işlemlerin hiçbirine tedavi ücreti vermemiştim.

 • murat kalem // // Yorum

  teşekkür ederim yazılarınız için,ben eşim çocugum 3 haftalıgına ,almanyay gidiyoruz hepimiz yeşil pasaportluyuz,gidilecek yer eşimin abi ve ablaları,il sgk dan belirtilen: onların yardım sandıgından tedavi olabilirisiniz,onlar bizden AT11 belgesini isterler dedi onun ifadesine göre yazmıştım,artık AT11 belgesini alamayacagım bayram girdi araya,sigorta yaptırırken acentedeki kişide bundan daha parasını alanını görmedim ,ve policede belirtilen numarayı arayıp nerde (hangi saglık kuruluşunda )derlerse orda tedavi olabilirsiniz gibi ifadeler kullanınca tedirgin oldum,onun için sizlerle paylaşmak istedim acentelerin sanırım bu sigorta policesine tam vakıf olmadıgını düşünüyorum,ben bu police yanımda iken herhangi bir yere gidip birşey yapmam gerekirmi (onay-aktif ettirme gibi ), yoksa saglık hizmeti almak gerektiginde hastaneye başvurup bunu ibraz etmem yeterlimidir yardımlarınız için teşekkür ederim hayırlı bayarmlar diliyorum şimdiden

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Murat Bey, tedavi olursunuz onlar bizden AT 11 isterler bana göre çok doğru bir yaklaşım değil, bence yanlış konuşmuşlar. Ben hastaneye gittiğimde; benden daha tedavi işlemine geçmeden direkt sigortamı istemişlerdi.
   Normalde ben; Türkiye’den AT 11 belgemi alıp, Almanya’da AOK’ya götürmüştüm, onlar da onaylamıştı. Daha uzun süreli gitseydiniz, AOK’ya gidip bir öğrenmenizi tavsiye edebilirdim ama 3 haftalık gibi kısa bir süre için bence kendinizi yormanıza gerek yok. Sigorta poliçenizde bilgilendirme yapılmamış mı hiç Murat Bey? Benim poliçemde: “Poliçe kapsamındaki acil bir durumda AXA Assitance hizmet merkezini 24 saat boyunca (+90 216) 524 36 76 nolu telefon numarasından herhangi bir şahsi girişimde bulunmadan önce arayınız: -Adınızı ve soyadınızı, Poliçe Numaranızı ve geçerlilik tarihini, – Size ulaşılabilecek yer ve telefon numarasını, -Karşılaştığınız problemi ve istenen yardımın türünü bildiriniz: Sigortalı ve/veya herhangi bir yakını ve/veya tedavi eden birimler poliçe geçerliliği için öncelikle AXA Assitance aramak ve masraflarını kendi karşılayacağı tüm bedeller ile ilgili olarak ön onayı almak zorundadır. Sigortalı için poliçe kapsamında yapılması gereken tüm organizasyon AXA Assistance tarafından yapılacaktır. Acil tıbbi nedenlerle AXA Assistance’dan ön onay alınmamış ise Sigortalı ve/veya birinci derece yakını kendisine acil hizmet sağlayabilecek en yakın tıbbı merkeze gidebilir.” yazıyor. Türkiye’deki acenteler konuyu bilmese de, Allah göstermesin hastaneye işiniz düşerse ve poliçenizin İngilizce’si varsa hastanedekiler ne yapılması gerektiğini bilirler, onlar sizi yönlendirir.
   Mantık yürütmek gerekirse: Acenteler minimum 1 haftalık sigorta yapıyorlar, bu kadar kısa süreliğine (veya daha uzun) gidip de bir yerlere onaylatmaya da gerek yoktur diye düşünüyorum. Bilmeden konuşuyorum ama özel sigorta şirketlerinin insanları ekstradan yoracaklarını sanmıyorum, umarım yanılmıyorumdur.
   Almanya’da siz veya ailenizin herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaması dileğiyle, iyi bayramlar. :-)

 • sena // // Yorum

  merhaba alp bey benim de bir sorum olacak benim kayınbabam almanyadaki torununun düğününe gitmeden önce türkiye de bir sigorta şirketinden sigortasını yaptırdık kendisi 5 sen önce kalp ameliyatı olmuştu almanyada da kalbinden sıkıntı yaşayınca kızı almanyada bir hastaneye götürmüş kalp krizi şüphesiyle hastaneye yatırmışlar 2 gün kalmış tetkikler yapılmış kendi isteğiyle hastaneden ayrılmış bir kaç sonra almanyadan bir kağıt geldi ki 4.500 tl fatura kesilmiş ve türkiyedeki sigorta şirketi kronik kalp hastası olduğu için tutarı karşılamıyormuş ne yapabiliriz acaba yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Sena Hanım merhaba,

   Maalesef sorduğunuz soru beni aşan bir konu. Yaptırdığınız sigorta belgeniz duruyorsa, bu belgede böyle bir ibare yoksa ve kayınbabanıza aksi bir bilgilendirme yapılmadıysa; bir avukata başvurmanız daha doğru olacaktır. Avukat seçeneğinden başka aklıma bir şey gelmiyor maalesef, avukatınızın size atılması gereken doğru adımları söyleyeceğine inanıyorum. Herhangi bir avukat tanıdığınız yoksa; http://www.hukuki.net/forum.php gibi hukuk forum sitelerinden sorunuzu yöneltebilirsiniz, yardımcı olabilecek elbet birileri çıkar. İyi günler dilerim.

 • Anonim // // Yorum

  Selamlar,
  Subat ayinda erasmusa almanyaya gidecegim fakat sigorta isinde kafam biraz karisti, at belgesini alabilmem icin part time calistigim isimden ayrilmam gerektigini soyledi sgk gorevlisi. İsten ayrilmak istemiyorum, sadece ozel sigorta yapsam yeterli olur mu? At-11 belgesi de sart mi? Okullar ozel sigortayi kabul ediyor mu?Maximum 200tl gibi bir fiyata ozel sigorta yapiliyormus.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Hayır AT-11 belgesi şart değil, sadece ücretsiz olarak yapılabildiğinden dolayı öğrenciler için daha avantajlı. Özel sigorta şirketlerine para vermek sizin için bir sıkıntı teşkil etmiyorsa; o şekilde de ilerleyebilirsiniz. Alman Başkonsolosluğu ve gideceğiniz üniversite özel sigortanızı da kabul edecektir.

 • Anonim // // Yorum

  Merhaba Alp bey bilgileriniz için çok teşekkür ederiz.
  Ben Türkmenistan vatandaşıyım T.C kimlik nomerim yok devlet hastanesinden yararlanabilmem için AT 11 belgesi almam gerektiğini söylediler. Bilginiz varmı Türkmenistan sigortası TR da geçerlimidir. Nasıl alabileceğimi de bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
  iyi günler dilerim.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhabalar,

   Türkiye’nin Sosyal Güvenlik anlaşması imzaladığı 28 ülke bulunuyor: İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, Fransa, Danimarka, İsveç, Norveç, Libya, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Gürcistan, Bosna-Hersek, Kanada, Kebek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Slovakya, Sırbistan, İtalya, Kore ve Karadağ.

   Yukarıdaki bilgiyi SGK’nın sitesinden çektim, maalesef bu ülkeler arasında Türkmenistan yok. Sahip olduğunuz Türkmenistan sigortası bu şartlar altında Türkiye’de geçerli olmayacaktır. Fakat, resmi gazetede de 2 ülke arasında bir sözleşme imzalandığına dair belge var: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/07/20150711-9-1.pdf

   AT 11 belgesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olabileceği bir belgedir diye düşünüyorum. Türkmenistan’ın belki kendi vatandaşlarına sağladığı başka haklar vardır, bu bağlamda Türkmenistan Konsolosluğu’ndan bilgi almanızı öneririm.

   Çok yardımcı olamadım kusura bakmayın lütfen, iyi günler dilerim.

 • H // // Yorum

  Adblock kullanmadığım ve reklamları görebildiğim halde 30saniye bekletmek nedir?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Böyle bir hata almamanız lazım, tarayıcınızla alakalı olabilir. Keşke iletişim bilginizi bıraksaydınız.
   İyi günler dilerim.

 • Sümeyye Tezcan // // Yorum

  Merhabalar,
  ÇOK ÇOK ÇOK ACİL.
  16 Mart’ta Erasmus öğrencisi olarak Almanya’ya gideceğim. Ve sigortam 16 Mart’ta başlıyor. Öğrendim ki sigorta 1 gün önceden başlamalıymış. Bu vize alırken bana sıkıntı yaşatır mı?
  Günü 1 gün önceye çekmem gerekir mi???
  Kısa sürede cevaplarsanız çok sevinirim vize randevu tarihim çok yakın panik yaptım:(((((((((

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Sümeyye,

   Yazıda da belirttiğim gibi; benim sigortam da Almanya’ya gideceğim tarihte başlıyordu. Bu yüzden 1 gün öncesine çekmene gerek yok, için rahat olsun.

 • Elif // // Yorum

  Alp merhaba, AOK’da sigorta için aylık yaklaşık 80 euro ödeme yapmamız gerektiğini okudum. AT11i aldığımız halde bu ödemeyi gerçekleştiriyor muyuz?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,
   Hayır, AT 11 ücretsizdir.

 • Burak // // Yorum

  Alp Bey, yazdığınız yazı çok bilgilendirici emeğiniz için size çok teşekkür ederim. Daha önce Almanya’ya Erasmus’a giden bir arkadaşım bana AT-11 belgesini Alman Mercilerine onaylatmak gerekmediğini,kendisinin de yaptırmadığını söyledi ancak onun böyle yaparak hata yaptığını düşünüyorum. Yine de aklımda soru işareti kaldı. Bu belgeyi AOK yada Krankasse’ye onaylatmamız kesin olarak gerekiyor mu ? Onaylarlarken ücret vs. Alınıyor mu ? Ve onaylatmazsam hastalandığımda sorun yaşar mıyım AT-11 belgesine sahip olmama rağmen ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Burak Bey,

   Hochschule Pforzheim kesinlikle onaylatmamız gerektiğini söylemişti, onaylatmadan da sigorta belgemizi almamışlardı zaten. Onaylatırken ücret alınmıyor, zaten taş çatlasın 15 dakika sürüyor.

   Onaylatmama durumunda bir problem yaşar mısınız doğrusu bilmiyorum ama yaşamanız muhtemel.

 • SENA BASKIN // // Yorum

  Gidiş tarihim 16 Şubat olduğundan; sigortanın başlangıç tarihine 16 Şubat yazmışlar, demişsiniz. Başka bir yerde sigortanın gidişinden bir gün önceyi kapsaması gerektiğine dair bir şey okudum. AT 11 için geçerli değil mi o? Ben de eylülün 1 inde gitmeyi düşünüyorum eylülün 1 inde başlattım sigortayı bu konsoloslukta vize tarihlerinde sorun yarattı mı acaba?

  Çok teşekkür ediyorum

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Sigortanın gidiş tarihinden 1 gün öncesini kapsaması gerektiği konusunda maalesef bir bilgim yok. Yazıda da belirttiğim gibi gidiş tarihim sigortamın da başlangıç tarihiydi, herhangi bir problem de yaşamadım. :-) Sigortam AT 11 olmasaydı da, özel bir şirketin sigortası olsaydı; doğrusu yine bir problem yaşamazdım diye düşünüyorum.

   Kendi tecrübelerime dayanarak: Gönül rahatlığıyla sigortanızı 1 Eylül’den itibaren başlatabiliceğinizi söyleyebilirim. Başarılar, her şey gönlünüzce olsun.

 • Gürdal İzmirli // // Yorum

  Emekli Sandığı mensubu olarak halen çalışmaktayım. 18 yaşındaki oğlum Almanya’da dil kursuna gidecek. SGK dan AT/11 belgesi çıkarabilir miyim. Bir yerde Emekli Sandığı çalışanlarına At11 verilmiyor diye okudum. Umarım yanlış okumuşumdur.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Gürdal Hanım,
   SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kaldırılarak; SGK’ya bağlandılar. Alamamanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Dil kursundan alacağınız kabul belgesiyle; oğlunuz adına AT 11 belgesi çıkartabilirsiniz.

 • Gürdal İzmirli // // Yorum

  Emekli Sandığı mensubu ve çalışan olarak oğlum Almanya da lisans eğitimi için dil kursuna gidecek. Sgk için gerekli belgeleri bana sıralarmısımız. Şartlı kabul belgemiz geldi. Teşekkür ederim.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Gürdal Hanım,
   Yazıda hem gerekli belgeleri, hem de diğer süreçleri detaylı bir şekilde anlattım. Dikkatli bir şekilde okumanızı rica ederim.

 • Gürdal İzmirli // // Yorum

  Alp Bey merhaba, elimizde üniversitenin şartlı kabul belgesi var, dil eğitimi için kayıt belgesi var, il SGK bize üç aylık verebiliriz diyor. Dil eğitiminin 10 aylık süre olduğunu belgelendiriyoruz ama daha uzun veremeyiz dediler. Ne yapabiliriz.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Gürdal Hanım,

   Bana eğitim dönemimin tamamını kapsayan Şubat’tan Temmuz’a kadar vermişlerdi, daha uzun olsaydı onu da verirlerdi. Bildiğim kadarıyla 1 seneye kadar verilebiliyor.
   Daha yetkili birisinin olup, olmadığını sorabilirsiniz. Ben 5 aylık almıştım, neye göre 3 aylık verebiliyoruz demişler doğrusu bilemiyorum.

 • Gürdal İzmirli // // Yorum

  Özel sigortadan fiyat aldım. Bir yıllık 143 Euro fiyat verdiler. Bu özel sigorta at/11 gibi aynı şartlara mı sahip acaba.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Özel sağlık sigortalarının kapsamı değişiyor, fiyatı aldığınız kuruma sorabilirsiniz. AT 11 ile aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum.

   • Gūrdal İZMİRLİ // // Yorum

    Şartlı kabul belgesi ile en fazla 3 aylık at/11 alabildik SGK’dan. Daha fazla süre vermediler. Şartlı kabul belgesini öğrenci belgesi olarak görmediler, dil kursu kayıt belgesi bile ikna etmedi görevlileri. Ancak mail veya faks ile uzatabileceklerini söylediler.

Yorum Bırak