Almanya’ya Gelmeden Önce ve Geldikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yazdıklarımın çoğunun aslında sadece Almanya’yı değil, diğer Avrupa ülkelerini de kapsadığına inanıyorum.

Almanya’ya Gelmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Almanya’dan Öğrenci Vizesi alabilmek için önceden iData’dan randevunuzu alın. Detaylı anlatım: http://www.alpuzuner.com/alman-baskonsoloslugundan-ogrenci-vizesi-almak/
 • Vize için randevunuzu almadan önce, mutlaka belgelerinizin hepsini hazırlayın, detaylı anlatım yine yukarıda paylaştığım linkte mevcut.
 • Eğer anneniz veya babanız SGK’lı ise Almanya’da kullanabileceğiniz sigortanızı ücretsiz yaptırabilirsiniz. Detaylı anlatım: http://www.alpuzuner.com/at-11-sigorta-belgesini-almak-icin-gerekli-evraklar-ve-sonrasi/
 • Erasmus programına katılacağınız kesinleştikten itibaren kalacak yer aramaya başlayın. Eğer yurtta kalmayı planlıyorsanız; başvurmadan geçireceğiniz her gün sizin aleyhinize işleyecek.  Detaylı anlatım: http://www.alpuzuner.com/almanyada-kalacak-yer-ayarlama/
 • Uçak biletinizi önceden alın. Ek bagaj hakkı satın almayı unutmayın, muhtemelen uçakların koyduğu limiti aşacaksınız. Ayrıca, uçağınızın saati mümkün olduğunca erken olsun. Eğer yurtta kalacaksanız, yurda geç gitmeniz durumunda; muhatap olacak birini bulamamanız muhtemel.
 • Kabul belgenizi, yurt ödeme dekontunuzu (eğer gelmeden önce istiyorlarsa) ve diğer size lazım olabilecek her türlü belgeyi yanınıza alacağınız bir çantada bulundurun – pasaportu hatırlatmama gerek yok. :-)
 • İlaçlarınızı almayı unutmayın.
 • Paranızı yanınızda götürmenizi ve gideceğiniz ülkede yeni bir banka hesabı açıp, paranızı o şekilde muhafaza etmenizi öneriyorum. Veya gideceğiniz yerde Unicredit antlaşması bulunan bir banka varsa ve Yapıkredi’de bir hesabınız bulunuyorsa; paranızı ücretsiz bir şekilde çekebilirsiniz. Bir diğer seçenekten de buraya geldikten sonra haberim oldu, bazı Türk arkadaşlarım Turkish Bank’a ait Erasmus öğrencilerine özel bir kart kullanıyorlar, söylediklerine göre 0 komisyonla alışveriş yapabiliyorlarmış.
 • Kalacağınız adresin havaalanından gidiş yolunu iyi öğrenin, sizi alabilecek birilerini bulabilirseniz sizin için çok iyi olabilir.
 • Sabun, şampuan götürmenizi öneriyorum. Belki gideceğiniz yerin şampuanlarını sevemeyebilirsiniz.
 • Nevresim ve havluyu da bavulunuza koymanızı öneriyorum.
 • Kirli giysilerinizi koyabileceğiniz 3-4 tane file getirin.
 • Yurtta kalacaksanız; internetin kablosuz olup, olmadığını öğrenin. Kablolu bağlantı gerekiyorsa yanınıza yaklaşık 10 metrelik bir kablo alın. Kablolu interneti, dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla kablosuz bağlantıya çevirmenin birkaç yolu var, bunu yazının diğer kısmı olan “Almanya’ya Geldikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlığı altında yazacağım.
 • Bavulunuzda yer kalırsa en az 3’lü bir priz alın.
 • Türkiye’de kullandığınız telefon hattınızı yurt dışına açtırmayı unutmayın.
 • Okulunuzdan sizinle beraber aynı üniversiteye gidecek birileri varsa; kesinlikle gitmeden önce tanışın, beraber hareket edin.
 • Eğer gideceğiniz okulun dönem öncesinde başlayan bir yabancı dil kursu varsa; gitmeyi ihmal etmeyin. Yeni insanlarla önceden tanışmak için çok önemli bir fırsat bu.
 • Çektirdiğiniz vesikalık resimlerinizi yanınıza alın, lazım olabilir.
 • Havaalanında pasaport kontrolünü gitmeden önce; yurt dışı çıkış harç pulunu almayı unutmayın. Bu saçma uygulama bizde ve birkaç tane Asya ülkesinde varmış. Pul için ödemeniz gereken ücret: 15 TL.
 • Gelmeden önce Almanların soğuk insanlar olduğundan ve İngilizce konuşmayı pek sevmediklerine dair yazılar okuyordum. Sizi temin ederim ki: burada tanıştığım Almanların neredeyse hepsi inanılmaz sıcakkanlı ve yardımsever insanlar, birçoğunun İngilizce’si de oldukça iyi. Kendinizi bu şekilde şartlandırıp gelmeyin, bilmiyorum belki de 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kendilerini diğer toplumlara sevdirecek şekilde yetiştirildiler ama inanın geldiğinizde; saygıyı, sıcaklığı ve yardımseverliği hissedeceksiniz.
 • Almanya’yı en azından kaldığım yer olan Pforzheim’ı abartıldığı kadar soğuk bir yer olarak bulmadım. İstanbul’da buradaki havalardan çok daha soğuğunu hissetmiştim. Tek sorun bu soğuğun Türkiye’ye göre biraz daha uzun sürmesi ve tam havalar ısınmaya başladı derken; tekrar havanın bozması. İstanbul’da yaşayan adam burada da haydi haydi yaşar.
 • Gideceğiniz üniversitenin bir “Buddy” programı bulunuyorsa; sakın başvurmayı unutmayın. Buddy’nizin cinsiyetini seçme şansınız varsa, dürtülerinize hakim olarak “farketmez” seçeneğini işaretleyin. Benim şansıma erkek çıktı ve her işime koştu, her şeyime yardım etti, bayramlarında beni ailesinin yanında kalmaya davet ederek; o mükemmel insanlarla tatilimi geçirmemi sağladı. Beni yakından tanıyanlar bilirler ki; kolay kolay bir insana kardeşim demem, ama “Buddy” programı sayesinde tanıştığım Alman arkadaşıma, bütün içtenliğimle Alman kardeşim diyebiliyorum.

Almanya’ya Geldikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Okulunuzun başlamadan okulunuzu gidip, görün. International Office ile konuşun. Muhtemelen onlar size ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi vereceklerdir.
 • Sigortanızı Almanya’da aktif hâle getirmeyi unutmayın. Detaylı anlatımı yine burada bulabilirsiniz: http://www.alpuzuner.com/at-11-sigorta-belgesini-almak-icin-gerekli-evraklar-ve-sonrasi/
 • Almanya’ya geldikten sonra kaldığınız adresi bildirmeyi de unutmayın. Pforzheim’da belediyeden yapılıyor, buraya 5 numaralı otobüsle gidebilirsiniz, ineceğiniz durağın ismi: “Waisenhausplatz”. Gitmeniz gereken yerin bina girişinde de: “Rathaus” yazıyor.
 • Sigortanızı aktif ettikten ve adres kaydınızı yaptıktan bir süre sonra Almanya’da geçerli olacak “Sosyal Güvenlik Numaranızı” posta yoluyla yolluyorlar. (Sosyal Güvenlik Numarası’nı almakla; sigortanızı aktif etme ve adres kayıt işlemi arasında doğrudan bir bağlantı var mı bilemiyorum, belki de sadece rastlantıdır)
 • Gelmeden önce vize aldığımızdan dolayı; bazısı “Oturma İzni”ne gerek yok diyordu. Fakat, Uluslararası Ofis bizim yerimize belediyenin “Yabancılar Ofisi”nden randevu aldı. Randevu da, pasaportunuzu ve biyometrik özelliklere uygun vesikalık resminizi istiyorlar. (Biyometrik resminiz yoksa çokta önemli değil, orada resmi kesmek için uygun aletleri var) Randevu tarihinden yaklaşık 1 ay sonra size bir mektup geliyor ve bu mektupla beraber yine belediyeye gidip “Aufenthaltstitel” kartınızı alıyorsunuz. Şubat ayında Almanya’ya gelmiştik, Nisan ayının ortasında randevuya gittik, Mayıs’ın ortasına doğru da oturma izni kartımızı alabildik. Kartı aldıktan sonra bir mektup daha geldi, o mektupla tekrar “Yabancılar Ofisi”ne gittim, görüştüğüm görevli belki 5 kere yerinden kalkıp, bir şeylere baktı ama aradığı şeyi bulamadı. Bulamayınca da senin işin tamam daha gelmene gerek yok diyerek; gelen mektubumu yırttı. :-D
 • Alman Hükümeti, üniversite öğrencilerine “Welcome Money” adı altında karşılıksız olarak tek seferlik 120 € veriyor. İsterseniz adresinizi kayıt ettirmeye gittiğinizde; ayrıyeten bu parayı almak için de aynı yere başvurabilirsiniz, fakat parayı alabilmeniz için banka hesabınızın olması şart. (Tahminim bu banka hesabı da Alman bankalarına ait olmalı)
 • Geldikten sonra kabul belgeniz ve pasaportunuzla beraber banka hesabı açabilirsiniz. Biz Sparkasse’den açtık, gerçekten abartmıyorum her 100 metrede bir şubeleri var – ATM değil şube! :-) Banka hesabı açmadan önce randevu almanız gerekiyor ve kesinlikle randevu saatinizden önce açmayı kabul etmiyorlar.
 • Banka hesabınızı açtıktan sonra okul harcınızı ödeyebilirsiniz, bizim 73 €’ydu.
 • Sparkasse ve bildiğim kadarıyla diğer birçok Alman bankasının ATM’lerinden para yatıramıyorsunuz. Para yatırmak istediğinizde; banka hesabınızı açtığınız şubeye gitmeniz gerekiyor.
 • Almanya’da gelişmiş bir tren ağı var ve bir yerden bir yere grup hâlinde giderseniz; ciddi bir indirim yapıyorlar.
 • Otobüs kültürü Avrupa’da pek gelişmemiş durumda, Almanya’da benim bildiğim Eurolines (Hiç kullanmadım ama çokta olumlu yorum okumadım), Meinfernbus & Flixbus (Bunu kullandım oldukça rahat ve ucuzdu – Fakat, Brüksel’deyken gelmedi otobüsü, 1 gece konaklamak zorunda kaldım), Megabus (Bu firmanın erken geldiğini görmedim ama gerçekten çok iyi bir müşteri hizmetleri var, şikayet ettiğiniz anda paranızı iade ediyorlar) ve Postbus (Daha kullanma fırsatım olmadı ama kullanırsam editlerim) var.
 • Tren, otobüs ve uçak fiyatlarını tek bir site altında gösteren çok fazla site bilmiyorum, bence en kullanışlısı bu: www.goeuro.com .
 • Aynı zamanda Almanya’da “Car Sharing” olayı da çok popüler, oldukça ucuza seyahat edebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Almanların en popüler 2 Car Sharing sitesi: www.blablacar.de ve www.mitfahrgelegenheit.de .
 • Araba kiralayarak da seyahat edebilir, yukarıda paylaştığım linklerden seyahat güzergahınızı belirleyip; seyahatinizi daha da ucuza getirebilirsiniz. Pforzheim’da ki birçok araba kiralama firması arabayı kiralamak için sürücünün adına kayıtlı kredi kartı istiyor, maalesef bazısı da her ne kadar araba kullanma hakkımız olsa da ehliyetimiz diğer ülkelerden farklı olduğundan dolayı kiralamaya izin vermiyor. Kredi kartınızı da Sparkasse’den öğrenci olduğunuzu belirterek ücretsiz olarak çıkartabilirsiniz. Bunun yanında, Pforzheim’da Enterprise adında bir araba kiralama firması var, burası gözlemlediğimiz kadarıyla diğerlerine göre hem daha ucuz, hem de Maestro debit kart kullanmamızda da bir sakınca görmedi – kartın içinde para olması kaydıyla tabii -. (Kiralama ücreti + yanlış hatırlamıyorsam 200 € deposit alıyorlar) Araba kiralayacağımız vakit biz buradan kiralıyoruz. Yalnız, arabayla yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız; gideceğiniz ülkede otobanların paralı olup, olmadığını, arabanın camına o ülkede geçerli olabilecek bir sticker yapıştırılıp, yapıştırılmadığını iyi öğrenin. Bu olayı da buradan kontrol edebilirsiniz: www.viamichelin.co.uk . Ayrıca Pforzheim’da “ADAC” adında bir otomobil kulübü var, bu kulüpten yol güzergahını, size lazım olacak haritaları ve diğer gerekli bilgileri (otoyol ücretlerini, benzin fiyatlarını vs.) ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Normalde bu hizmetten sadece üyeleri faydalanabiliyor ama öğrenciyiz, başka ülkeden geldik diye şirinlik yapınca; sizi kıramıyorlar. :-) Son olarak, yine aynı yerden yukarıda da belirttiğim stickerları ücreti karşılığında alabilir, bu sayede de gideceğiniz ülkenin sınır kapısında satın alma işlemini gerçekleştirmeden, gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz.
 • Otostop çekmek gibi bir seçeneğiniz de var. Avrupa’nın genelinde otostop çekmek oldukça kolay, büyük benzin istasyonlarında Türk tır şoförlerine rastlama ihtimaliniz de oldukça fazla. Ben Nice’den Marsilya’ya, Marsilya’dan da Karlsruhe’ye otostop çekerek geldim. Gideceğiniz yere varmanız normalden kısa da sürebilir, çok daha uzun da sürebilir, şansınıza ve bulunduğunuz ülkeye bağlı biraz da. :-) Böyle bir düşünceniz varsa, yola çıkmadan; www.hitchwiki.org adlı siteyi kontrol etmenizi öneririm. Bu sitede hangi şehrin nerelerinde otostop çekilebileceği, otostop çekmenin kolay mı, zor mu olduğuna dair birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Gerek araba kiralayacaklara, gerekse de otostop çekme niyetinde olanlara; internet olmadan çalışabilen “Maps.me” adlı navigasyon uygulamasını telefonlarına indirmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.
 • www.hostelworld.com ,  www.booking.com ve www.airbnb.com gibi sitelerden oldukça ucuza kalacak yer bulabilirsiniz. Bir de Airbnb’nin www.couchsurfing.com adında ücretsiz bir versiyonu var, onu da deneyebilirsiniz. :-)
 • Pforzheim’da – ve yine Almanya’nın genelinde – çok fazla Türk yaşıyor. Gördüğünüz 10 döner, kebap dükkanından 8’i belki de 9’u Türkler tarafından işletiliyor.
 • Telefon alacaksanız eğer; öğrenci vizesi ile gelenlerin vergisini geri alamayacağını unutmayın, benim düştüğüm bu hataya düşmeyin. :-) Turist vizesiyle gelenler ve 90 günden fazla kalmamak koşuluyla Almanya’da kalanlar ödedikleri vergi ücretini geri alabiliyorlar. Ayrıca döndükten sonra telefonunuzu kayıt ettirmek isterseniz, sırasıyla şu işlemleri yapmanız gerekiyor: (Ülkeye giriş yaptıktan en geç 60 gün içerisinde kayıt yaptırmanız gerekli)
  1. Öncelikle telefonunuzun IMEI numarasını sorgulamak için “*#06#”‘yi tuşlayın, çıkan numarayı bir kenara kaydedin.
  2. Bu adrese: https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet giderek, e-Devlet kullanıcı adı (TC Kimlik Numaranız) ve şifrenizle beraber sisteme giriş yapın.
  3. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan yeni alanda gerekli yerleri doldurun. En çok kafa karıştırabilecek bölüm, “Pasaport Türü” alanı, yanlış hatırlamıyorsam 2010 veya 2011 senesinden itibaren yeni pasaport çıkarttıran herkes “Yeni Tip Çipli e-Pasaport (Tüm Tipler)”i seçmek zorunda. Gerekli alanları doldurduktan sonra “Devam Et”e tıklayın.
  4. “Devam Et”e tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni sayfada ödemenizi yapabilirsiniz. Anlaşmalı iki banka bulunuyor: Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası, bu iki bankanın birinde hesabınız bulunuyorsa, online olarak 131.50 TL’lik IMEI kayıt ücretini ödeyebilirsiniz. Eğer bu bankalarda hesabınız bulunmuyorsa ama Mastercard veya Visa kredi kartınız varsa; https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS adresinden de ödeme yapabilirsiniz. Enteresan bir şekilde bu adreste Pasaport falan sormuyor.
  5. Banka kanalıyla ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, yaklaşık 2-3 dakika ödemenin e-Devlet sistemine düşmesini bekleyin ve ardından “Ödememi Kontrol Et”e tıklayın.
  6. Yeni sayfada ödemenizin onayını alındığını göreceksiniz. Sistem de son kez sizden bilgilenirinizi kontrol etmenizi talep edecek. Eğer bilgileriniz doğruysa “Onayla”ya tıklayın.
  7. Onay işlemini tamamladıktan kısa bir süre sonra, https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine gidip; IMEI’nizin kaydınızın yapılıp, yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Benim kaydım yaklaşık 10 dakika içerisinde sisteme düştü.
 • Biz Almanya’da sim kart olarak Lycamobile’i aldık. Hem ucuz, hem de oldukça iyi çekiyor. Geldikten 1.5 ay sonra internet paketlerine küçük bir zam yaptılar ama bana kalırsa hâlâ en ideali bu. (Sonradan gelen edit: Bir kez daha fiyat ve paket değişiklikleri yapıp; benim kullandığım 1 GB’lık internet paketini eski fiyatına döndürdüler) Ayrıca Lycamobile’ın bir güzel özelliği daha var, telefonunuzun APN ayarlarını doğru yaptıktan sonra Dünya’nın 17 ülkesinde (Avusturya, Avustralya, Belçika, Norveç, İrlanda, İtalya, Fransa, Hollanda, İsveç, Polonya, İspanya, Danimarka, İsviçre, Portekiz, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler) dolaşım ücreti ödemeden kullanabiliyorsunuz.
 • Aldığınız plastik şişeleri çöpe atmayın. Bazı marketlerin yanında geri dönüşüm makineleri oluyor, bu makinelere atacağınız her plastik şişeden 0.25 €’luk fiş kazanıyorsunuz. Bu fişleri de markette harcama şansına sahipsiniz. Ne kadar çok biriktirip, giderseniz o kadar kârlı çıkarsınız. :-)
 • Pforzheim’da otobüsler öğrencilere ücretsiz. Öğrenci kartınızı alana kadar; kabul belgenizi göstererek ücretsiz otobüse binebilirsiniz. Öğrenci kartımızı ise International Office’den 20 € karşılığında aldık.
 • Eğer internet bağlantınız kablolu ise, dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla internetinizi kablosuz yapıp; telefonunuzu veya tabletinizi oluşturduğunuz ağa bağlayabilirsiniz. Her dizüstü bilgisayar da olmasa da, yeni nesil birçok bilgisayar da bu fonksiyon mevcut. Yapılış işlemini buradaki videodan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/4v7cRSd4T2I Bir yerden sonra her seferinde Command Prompt’u (CMD.exe) açıp; komut girmek beni yormaya başladı. Bu yüzden bir kısayol oluşturup, tek tıkla bu işi hallettim. Sizi de yormaya başlarsa diye bunun da yapılış işlemini paylaşıyorum:
  1. İlk olarak bir kısayol oluşturmanız gerekiyor, bunun için Masaüstü’ndeyken boş bir alana sağ tıklayıp: “New->Shortcut”a basın. Yeni açılan pencerede ki boşluğa “C:\Windows\System32\cmd.exe -cmd /C netsh wlan start hostednetwork” yazıp; “Next” deyin. Ardından kısayolunuzun ismini belirleyip, “Finish”e tıklayın.
  2. Oluşturduğunuz kısayola sağ tıklayıp; “Properties”e basın. Açılan pencerede “Advanced”e tıklayın, ardından “Run as administrator” kutucuğunu işaretleyip, “OK”e basın. “Apply” yaptıktan sonra; bilgisayarınızı her açtığınızda “Command Prompt”u açıp; komut girmek yerine oluşturduğunuz kısayola tıklamanız; kablolu internet bağlantınızı kablosuz ağa çevirmeniz için yeterli olacaktır.
  3. Doğrusunu söylemek gerekirse, bir yerden sonra bu bile beni yormaya başladı. :-D Şimdi de bilgisayarı uyku modundan her çıkardığınızda; otomatik olarak “Kablosuz Ağ Bağlantısı”nı açmayı anlatayım:
   • Bilgisayarınızın arama çubuğuna “Task Scheduler” yazıp, çıkan programı açın.
   • Sağ taraftaki menüden; “Create Task”a tıklayın.
   • “General” sekmesinde ki “Name” bölümüne herhangi bir isim belirleyip, aşağıdan “Run with highest privileges” kutucuğunu işaretleyin.
   • “Triggers” sekmesine geçin, burada aşağıda bulunan “New” butonuna basın. Açılan yeni pencerede “Begin the task:” yazan yeri “On workstation unlock” olarak belirleyin.
   • Son olarak, “Actions” sekmesine geçip; “New” butonuna basın. Açılan yeni pencerede “Action:”nın “Start a program” olarak seçili olduğundan emin olun. “Program/script:” için bırakılan boşluğa: “C:\Windows\System32\cmd.exe” , “Add arguments (optional):” için bırakılan boşluğa ise “-cmd /C netsh wlan start hostednetwork” yazın.
   • “OK” dedikten sonra yeni taskınızın belirlediğiniz isimle tabloda çıktığını göreceksiniz. Bu sayede, bilgisayarınız her uyku modundan çıktığında; otomatik olarak “Kablosuz Ağ Bağlantısı”nı açacak. :-)
 • Sınavlara online olarak kayıt olunuyor. Bütün sınavlara kayıt olduktan sonra “Registered Exams” bölümünden PDF’i indirmeyi unutmayın. Bu PDF’in içinde yazan kodu, siteden Verify ettikten sonra; 2 çıktısını alıp, birini sınavlar için saklamanız, diğerini de okulun içindeki “ISP”ye ait posta kutusuna atmanız gerekiyor.

Almanya’dan Ayrılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
[indeed_popups id=1]
Hem HS Pforzheim’ın hem de Özyeğin Üniversitesi’nin, Almanya’dan ayrılmadan önce doldurmamızı veya onaylatmamızı istedikleri belgeleri aynı başlık altında yazıyorum:

 • HS Pforzheim’ın International Office’i kütüphaneye herhangi bir borcu olmadığımızı gösteren “Bestätigung_Bibliothek” adlı belgeyi onaylatmamızı istedi. (Belgeyi görmek için tıklayınız)
 • Özyeğin Üniversitesi’nin International Office’inin istekleri ise birden fazla:
  • İlk olarak “Certificate of Attendance” adlı belgeyi HS Pforzheim’a onaylatmamızı bekliyorlar. (Belgeyi görmek için tıklayınız)
  • Doldurmamızı istedikleri bir diğer belge ise “Student Information Form”. (Belgeyi görmek için tıklayınız)
  • Learning Agreement (signed and stamped originals – if changes have been made to the initial plan, the Changes page should be signed by you and the host institution)
  • The copy of exit/entry stamps (to&from Turkey) & visa page on your passport
  • Student Final Report Form: Once you’re back in Turkey and submit the above mentioned documents, you’ll receive an email from the European Commission. You’ll receive a link to be filled out online.
  • Photos taken in notable sights of the city to be included in your impression reports
  • Transcript: Your transcript of records will be sent to our office by the host institution. When it’s received, the official transcript will be sent to your OzU Faculty Program Coordinator. You can then follow up the credit transfer process with your Faculty Administrative Managers and Program Coordinators. No credit will be transferred until we receive an official transcript from the host institution (it might take up to 8 weeks)

Hem kendi üniversitenizin, hem de Erasmus yaptığınız üniversitenin isteklerinin yanında dikkat etmeniz gereken birkaç husus daha var:

 • Almanya’dan ayrılmadan veya şehir değiştirmeden önce, adresinizi kayıt ettirdiğiniz belediyeden aynı zamanda adresinizi de sildirmeniz gerekiyor. (Doldurmanız gereken belgeyi görmek için tıklayınız , Belgenin doldurulmuş örnek hâlini görmek için tıklayınız)
 • Almanya’da banka hesabı açtıysanız; gitmeden banka hesabınızı kapatmayı da unutmayın. Kapatmazsanız ne olur bilemiyorum doğrusu. :-) Sparkasse’den banka hesabınızı kapatmanız için randevu almanıza gerek yok, çok kısa bir sürede işinizi halledip; kapatıyorlar.
 • Daha önce de belirttiğim gibi; Sparkasse’nin ATM’lerinden hesabınıza para yatıramıyorsunuz. Eğer staj, okul veya herhangi bir iş için Almanya’nın başka bir şehrine taşınacaksanız ve üzerinizde para taşımayı istemiyorsanız; banka hesabınızı açtığınız şubeden hesabınıza parayı yatırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde, gideceğiniz yeni şehirdeki Sparkasse şubelerinden hesabınıza para yatırmaya kalkıştığınızda; pek de ucuz sayılmayacak bir komisyon ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Kepler öğrenci yurdunda kalıyorsanız; çıkış yapmadan 2 hafta önce Douglas Kerr’den randevu almanız iyi olur, depozitonuzun tamamını alabilmek için yapmanız gereken işlemlerin listesi ise burada: (Resmi görmek için tıklayınız)

7 Yanıt


 • Tuğrul // // Yorum

  Alp Bey tekrardan merhaba,
  Gitmeme az bir zaman kaldı. Bundan dolayı blogunuzu baştan sonra birkaç kez daha okudum. Aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum size.
  – Sigortanızı AOK’den aktive ettirirken herhangi bir ücret alındı mı?
  – Aynı şekilde de Yabancılar Ofisine gittiğinizde size verilen kart için bir ücret alındı mı?
  Bunlar haricinde de yapmamız gereken bir ödeme var mı?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhabalar :-)
   Cevaplarım aşağıdadır:
   1. Hayır AOK herhangi bir ücret talep etmemişti. Bunun sebebi öğrenci olmamız olabilir ama.
   2. Yabancılar Ofisi’yle olan ilk randevu bütün öğrenciler için okul tarafından ayarlanmıştı, randevudan sonra ne kadar süre geçti hatırlamıyorum ama kartımızı almaya gittiğimizde para ödememiştik.

   Ben staj yapacağımdan dolayı, Yabancılar Ofisi’ne bir kez daha gitmek zorunda kalmıştım. Getirmemi istedikleri şeyler arasında 15€’da vardı. Fakat, randevu günü bu parayı almadılar kartını almaya geldiğin gün verirsin dediler. Kartımın çıktığını bana bildirdikten sonra kartımı almaya gittiğimde ise 32€ kitlediler. :-) Yani kısacası, okul veya birileri aracı olmuyorsa; ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   3. Şöyle bir düşündüm de okul harcı ve öğrenci kimliği haricinde başka bir şeye para ödediğimi hatırlamıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam siz staj için gidecektiniz, bunları ödemenize de bu yüzden gerek yok. Tek önerim: Gideceğiniz şehirde geçerli olacak otobüs/metro/tramvay/tren vs. geçerli olacak biletinizi en kısa sürede almanız olur.

   • Tuğrul // // Yorum

    Merhaba,
    Cevabınız için teşekkür ederim. Bu ödemeler hakkında farklı farklı şeyler okumuştum internet üzerinde, fakat tarihleri oldukça eskiydi bu yazıların.
    Tamamdır, ilk iş olarak bilet için başvuracağım.

    Blogunuz için tekrardan teşekkürler :D

 • Berf. // // Yorum

  alp bey merhaba.
  Benim de vizem geldi ve gitmeme 1 aydan az bir zaman kaldı. Bu yüzden kendimi sayfanızda buldum. Benim sorum Almanya’ya gittikten sonra Türkiye’ye aileyi ziyaret etmek için geri dönüş ile ilgili. Okuduğum bazı sitelerde D tipi vize için schengen ülkelerinde rahatça gezebilirsiniz fakat Türkiye’ye geldikten sonra bir daha vizeye başvurmalısınız çünkü schengen ülkesi değiliz tarzı bir şey okudum. Böyle bir şey var mı? Şimdiden sağolun

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,

   Böyle bir şey duymadım, olacağını da sanmıyorum. Böyle bir durumda; Schengen vizesi alan herkes Türkiye’ye döndükten sonra, tekrar vizeye başvurmak zorunda kalırdı – ki bu da Schengen vizesini anlamsız kılar. :-)

 • şeyma // // Yorum

  erasmus öğrencisiyim .yurtdışına çıkacağım ve almanyaya geleli bir ay olmuş olacak. rathous a geldikten sonra gidersem bir sorun olur mu?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Olmaz, sanmıyorum.

Yorum Bırak