Almanya’da Staj Yapma ve Vize Uzatma Süreci


Almanya’da staj yapabilmek için hızlı hareket etmeli, sabırlı davranmalı ve biraz da şanslı olmanız gerekiyor. :-)

Yazıma başlamadan önce, yazdıklarımın Almanya’da oturma iznine (Aufenthaltstitel ve Zusatzblatt sahibi) sahip öğrencileri kapsadığını belirtmeliyim. Türkiye’den direkt olarak Almanya’ya gelip staj yapma düşüncesinde olanlar içinse gerekli prosedürleri bildiğim kadarıyla yazının sonuna doğru yazacağım.

Almanya’da stajyerler genelde minimum 2 ila 3 aydan, 3 seneye kadar uzanan bir staj süresine sahip olabiliyorlar, şirketlerin çok büyük bir çoğunluğu uzun dönem stajyerleri tercih edip; onları piyasaya hazırlıyor. Tabii Almanya’daki üniversitelerin yine çok büyük bir çoğunluğu; 3. ve 4.sınıf öğrencilerinin eğitim programlarını tamamiyle buna göre kurguladığı için, öğrenciler ikisini bir arada yürütme konusunda da pek zorlanmıyor. Aldıkları maaş herhangi bir vergi kesintisine tabi tutulmadığından ve her ne kadar karşılaştırmak pek doğru olmasa da; Türkiye’de 7 ve üzeri tecrübeye sahip bir mühendisten daha fazla kazandıklarından mütevellit, öğrencilere çalışma hayatı, üniversite hayatına göre daha tatlı gelebiliyor. :-)
[indeed_popups id=1]
Ben staj yapabileceğim yeri ayarlayabilmek için 3 yola başvurdum:

 1. Wikipedia ve Google’dan, Almanya’da bulunan büyük ve çevre bölgelerdeki nispeten daha küçük şirketleri bularak; internet siteleri aracılığıyla staj ilanlarına başvurdum.
 2. Almanların da  biz de olduğu gibi www.kariyer.net ve benzeri siteleri bulunuyor. HS Pforzheim tarafından bize buna benzer websitelerinin olduğu bir dosya gönderilmişti. (Bu dosyaya ulaşmak için tıklayınız) Yine bu siteler aracılığıyla birçok ilana başvurarak, şansımı denedim.
 3. Avrupa’da sizin adınıza staj ayarlayan aracı firmalar bulunuyor, bunlardan birkaç tanesine başvurmuştum. Aralarından en çok www.euconnect.org hoşuma gitmişti.

Süreç nasıl işledi?

İlk olarak aracı firmalardan bahsetmek istiyorum: Yukarıda da yazdığım gibi birkaç tanesine geçmişte neler yaptığımı ve kendimi tanıtan kısa ve öz olduğuna inandığım mailler gönderdim. İlk ve en detaylı geri dönüşü EuConnect adlı organizasyondan aldım. Geri dönüşün hemen ardından, birkaç soru daha sordum ve yine çok çabuk bir şekilde cevap verdiler. Bir süre sonra tekrardan bir soru daha yöneltmeme rağmen geri dönüşleri bu sefer çok geç oldu. Yine de iletişime geçtiğim firmalar arasında işini en düzgün yapanın EuConnect olduğunu söyleyebilirim.

Bu firmayla iletişime geçtiğim ilk günden yaklaşık 2 ay sonra; bana bir staj ayarladılar. Fakat, ayarladıkları yer ve pozisyon kısa bir şekilde özetlemek gerekirse; aklı başında olan bir insanın ücretsiz yapmayacağı bir işti. Bu yüzden, kabul etmedim.

Bir diğer seçenekte yukarıda paylaştığım sitelere koyulan ilanlara başvurmak. Bu siteler arasından en çok www.indeed.de ve www.monster.de adlı siteleri öneriyorum. Monster adlı site, kullanım ve göze hitap etme bakımından diğerlerinin birkaç tık ötesinde, buradan birçok şirketin staj ilanına ulaşabilirsiniz. Bu site aracılığıyla başvurduğum şirketler arasından 1 olumlu geri dönüş ve her ne kadar hâlâ hatalı bir mesaj olduğunu düşünsem de bir iş teklifi aldım.

Son olarak da, Almanya’da bulunan büyük ve Pforzheim ve etrafındaki nispeten daha küçük şirketleri bularak; internet siteleri aracılığıyla staj ilanlarına başvurdum. Pforzheim’daki bir şirketin “İnsan Kaynakları Departmanı”nda çalışan Türk bir bayan arayarak; CV’mi ilgili departmana yönlendirdiğini söyleyerek kısa bir süre içerisinde bana ulaşacaklarını söylese de ulaşan olmadı. :-D Yine, Pforzheim ve etrafındaki şirketlerden genelde olumsuz geri dönüşler alsam da güzel diyaloglar kurduğum şirketler de vardı. Kimisi Almanca bilmiyorsun senin için zor olmayacak mı dediğinde Almanca mı geliştirebilmek için de bir fırsat diye cevap verdiğimde oldu, kimisi daha bana bu fırsatı vermeden kestirip attı.

İletişime geçtiğim; ana merkezi Münih’te bulunan ve Türkiye’ye açılmayı planlayan bir “Enerji” şirketinden mülakat daveti alarak, Münih’e gittim. Mülakat bana kalırsa çok olumlu geçti, ilk önce 1 hafta, daha sonrasında da 1 ay içerisinde geri dönüş vereceğiz demelerine rağmen bu şirketten de bir geri dönüş alamadım. Ancak, en azından Münih’e gidip, geri dönerken harcadığım parayı verdiler, sayelerinde de Münih’i gezme fırsatım oldu. :-) Bu şirketin verdiği 1 aylık süre dolmak üzereyken; Bayer HealthCare’den kabul aldığımı öğrendim, bu yüzden de çok kurcalamadım bu şirketin hakkımda verdiği nihai sonucu.

Sakın ola ki, büyük şirketler beni nasıl olsa almaz düşüncesine kapılıp; başvurmamazlık etmeyin. DaimlerChrysler, Bayer, Bosch, Audi, BMW, Volkswagen, Porsche, Allianz , Siemens ve SAP gibi büyük şirketlerde staj yapma şansınız aslında adını sanını Almanya’ya gidene kadar duymadığınız şirketlerde yapma şansınızdan çok daha fazla. Bu şirketler ilk öncelik olarak öğrencinin Almanca bilip, bilmemesinden ziyade öğrencinin kalitesine, şirkete katkısı olup, olmayacağına bakıyor. Bu yüzden benim yegane önerim; büyük şirketlerin kendi kariyer sitelerini iyi takip edip, açılan pozisyonlara hızlı bir şekilde başvurmanız yönünde. Bu şirketler size olumsuz da olsa bir geri dönüş yapacaklardır, sabırlı olun.

Vize Uzatma Süreci

Herhangi bir yerden staj kabulü aldığınız zaman, muhtemelen staj yapacağınız tarih aralığı oturma izninizin süresini kapsamıyor olacak. Bu yüzden staj kabulü alır almaz, şirketinizden staj yapacağınız tarih aralığını belirten resmi bir belge talep edin. Tabii, direkt olarak bir sözleşme imzalayabiliyorsanız daha iyi.

Ardından belediyedeki “Yabancılar Ofisi”nden randevu almanız gerekiyor. Sağolsun, International Office’de çalışan Ayşe Hanım benim yerime arayarak adıma randevu almıştı. (Evet, HS Pforzheim’ın International Office’inde de bir Türk var! :-) ) Randevu tarihi ve gerekli olan evraklar 2 hafta içerisinde kayıtlı adresinize mektupla geliyor. Bu süre zarfında, ben internetten gerekli olan evrakları kendim araştırmıştım. İnternette yazdığı kadarıyla şu belgeler gerekliydi:

 • Sözleşme
 • Sigorta belgesi (Bu yüzden AOK’ya gidip, sigortamı uzattırdım. Staj yapacağımı duyunca ücretsiz bir şekilde uzattılar, fakat gelen mektupta istenen belgeler arasında sigorta belgesi yoktu)

Yaklaşık 10 gün sonra randevu tarihimin ve vize uzatma için istedikleri belgelerin yazılı olduğu mektubum geldi. Bu mektupta benden istedikleri belgeler şunlardı:

 1. 1 adet biyometrik fotoğraf
 2. Pasaportum
 3. HS Pforzheim’ın bu stajı desteklediğine dair yazı (Ayşe Hanım sağolsun bu belgeyi de hazırlayıp, ücretsiz olarak bana verdi. Fakat, sonrasında 80€’luk dönem ücreti ödemem talep edildi, burada bir katakulliye geldim de kurcalamaya vaktim olmadı. :-D Bir çeviri hatasına kurban gitmemesi açısından istenen belgenin Almancası’nı da yazayım: “Schreiben der Fachhochschule in Pforzheim, die bestätigt, dass das Praktikum von Seiten der FH unterstützt wird“.
 4. Staj sözleşmesi (Bunun yerine yukarıda belirttiğim gibi staj aralığımı kapsayan resmi bir belge ve Bayer HealthCare’in benden doldurmamı talep ettiği bir belgeyi verdim)
 5. 15€ (Bu 15€’yu ilk randevuya gittiğim gün almadılar, yeni Aufenthaltstitel ve Zusatzblatt’ımı teslim aldıktan sonra ödersin dediler. Fakat, vize uzatma talebim onaylandıktan sonra belediyeye yeni Aufenthaltstitel ve Zusatzblatt’ımı almaya gittiğimde 15€ değil 32€ kitlediler. :-D )

Ayrıca kendi insiyatifimle şu belgeleri de götürmüştüm:

 • Dönüş uçak biletimin fotokopisi (Aldılar)
 • Banka hesap cüzdanı (Aldılar)
 • Sigortamın staj tarihlerini kapsadığını gösteren belge (Almadılar)

Yaklaşık 2 hafta sonra vize talebimin onaylandığını ve yeni Aufenthaltstitel ve Zusatzblatt’ımı belediyeden gelip alabileceğimi belirten mektup aldım. Yukarıda da yazdığım gibi, karşılığında 32€ ödeyerek; eskilerini iade ettim, onlar da yenilerini verdiler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayer HealthCare, başlamadan önce doldurmamı ve benden talep ettiği belgeler arasında daha önce sahip olmadığım birkaç şey vardı, bunları toparlamak gerekirse:

 • Sosyal Güvenlik Numarası. Aslında, Almanya’ya gelip kayıt olduğunuz anda, otomatik olarak size bir tane Sosyal Güvenlik Numarası tanımlanıyor, nedense bana bu numara 2.kez AOK’ya gittikten sonra geldi.
 • Sosyal Güvenlik Numarası’nın yanında bir de Vergi Numarası’na da sahip olmanız lazım. Bunun için ekstradan www.identifikationsmerkmal.de adlı siteye girerek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bir süre sonra ilk olarak Vergi Numaranı’zı içeren bir mektup alıyorsunuz, ilk gelen mektuptan yaklaşık 1 hafta sonra ise yeni bir mektup daha gönderiyorlar. Bu mektupta ise “Tax class, Religious Affiliation and Tax Free Allowances” gibi bilgileriniz yazıyor.
 • Student Enrollment. Bunu HS Pforzheim’dan değil Özyeğin’den aldım.
 • Özyeğin’deki Akademik Danışmanım bir de deklarasyon imzaladı.

Diğer istenen belgeler:

 • Banka hesap bilgilerim
 • Yabancılar Ofisi’nin almadığı sigorta belgelerimi talep ettiler. Eğer sigortam olmasaydı; anlaşmalarının olduğu başka bir sigorta şirketinden sigortamı yaptıracaklardı.
 • Pasaport, Aufenthaltstitel ve Zusatzblatt fotokopisi
 • Alman Başkonsolosluğu gibi Bayer HealthCare’de Lise diplomamı istedi.
 • Certificate of Attendance (Bunu istediler de mi gönderdim hatırlamıyorum doğrusu, HS Pforzheim’da okuduğuma dair sertifika almıştım bu belgeyi de yollamışım)
 • Yabancılar Ofisi’ne de verdiğim, HS Pforzheim’ın stajı desteklediğine dair yazı (Bunu da istediler mi hatırlamıyorum ama yollamışım)

Türkiye’den Direkt Olarak Almanya’ya Gelip Staj Yapacaklar

Çok emin olmamakla beraber yazıyorum:

 1. İlk olarak şirket sizden ZAV (Zentrale Auslands- und Fachvermittlung) adlı belgeyi doldurup, akademik danışmanıza imzalatmanızı talep edecek. (Örnek ZAV belgesini görmek için tıklayınız)
 2. Bu ZAV adlı belgeyi doldurup, imzalattıktan sonra; pasaportunuz fotokopisiyle beraber staj yapacağınız şirkete yollayacaksınız.
 3. Şirketin onayının ardından, Alman Başkonsolosluğu’na “Çalışma Vizesi” için başvuracaksınız.

Dediğim gibi bu süreci yaşamadığımdan dolayı çok bilmiyorum, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Alman Başkonsolosluğu’ndan “Öğrenci Vizesi” alabilmek için gerekli olan evrakları buradan öğrenebilirsiniz: www.alpuzuner.com/alman-baskonsoloslugundan-ogrenci-vizesi-almak “Çalışma Vizesi” için lazım olan diğer evraklar da aşağı yukarı aynıdır diye tahmin ediyorum.

Kalacak Yer Ayarlama

Staj yapacağım süre zarfında, kalacağım yeri: www.wg-gesucht.de/en adlı siteden ayarladım, bu sayede çok da güzel Fransız bir arkadaşım oldu. :-) Ev kiralamak için kullanabileceğiniz siteler:

45 Yanıt


 • Emre Godel // // Yorum

  merhabalar alp abi ben mersin unuversitesinde okuyorum kontrol ve otomasyon bolumunde 2 yıllık egitim goruyorum almanyada staj yapmak istiyorum bana ne gibi getirileri olur ilerde staj yaptıgım firmada işe girebilirmiyim ornek olarak bosh firmasını dusunuyorum bir akraba orada calısıyor belirttigim bilgiler uzerine beni aydınlatırsan sevinirim saygılarımla …

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Emre,

   Verdiğin bilgiler üzerinden seni pek aydınlatabilmem mümkün değil maalesef.

   Tabii ki Almanya’da, Bosch gibi bir firmada staj yapma şansın varsa git, kaçırma bu fırsatı. Kendini kanıtlayabilirsen ve ihtiyaçları da olursa; neden seni de işe almasınlar? Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da şirketler, işe alımlarda eski stajyerlerine öncelik tanıyorlar. Velev ki işe giremedin, zaten Almanya’da yaptığın stajla Türkiye’de iş bulma olasılığın diğer adaylara kıyasla daha fazla olur.

   Her şeyin gönlünce olmasını diliyorum, başarılar.

 • Emre büyükaşık // // Yorum

  Merhabalar ben turkıyede makina müh. 3. Ögrencisiyim cok iyi bir üni ve not ortalamam cok iyi olmamasına karsın almanyada vw gibi bir firmada 2016 yazında stajımı yapabılme olasılıgım var suan almanca dersi alıyorum az ingilizcemde var firma benden cv mi istiyor acaba almanca biliyorum diye bilgi eklesem sonradan benden almanca bıldgme dair bır sertifika isterler mi ve bir diğer sorumda staj süresi 1 ay ise benim orada 3 ay kalma gibi bir şansım varmı (stajdan sonra gezmek için ) şimdiden tesekkur ederim saygılarım ile..

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Emre,

   Öncelikle tebrik ederim. Bana kalırsa, sahip olmadığın, bilmediğin hiçbir şeyi CV’ne yazma. Bayer Healthcare’le yaptığım mülakatlar İngilizce’ydi. Bunun haricinde benden ne İngilizce, ne de Almanca bildiğime dair bir belge veya sertifika talep etmediler ama senden isterler mi bilemiyorum. Hiç mülakat yapmayacaklar mı sana?

   Bilgim olmasa da sorduğun için yazıyorum: Bence kesinlikle o kadar uzun süreli bir vize talep etme. Benim stajım 18 Eylül’de bitiyordu, uçak biletimi 21 Eylül’e alıp; vizemin 22 Eylül’e kadar uzatılmasını talep etmiştim. Yabancılar Ofisi’ndeki bayan Eylül’ün sonuna kadar uzatalım, garanti olsun demişti. Buradan sana verebileceğim tek öneri en fazla 10-15 gün ekstradan kalmayı talep et, VW’den gelecek kabul belgende yazan tarih aralığının 2 katı; serbest dolaşım hakkı için çok uzun bir süre. Ancak dediğim gibi sadece varsayım üzerine konuşuyorum, daha doğru bilgiyi iData’dan alabilirsin.

   Başarılar.

 • Mehmet // // Yorum

  Merhaba, makine mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim, 6 temmuz-18 ağustos aralığında Almanya Siemens’de stajım başlıyor fakat gittiğim fabrikada elektrik elektronik üzerine ve fabrikada makine mühendisi bulunmuyormuş. Burada yapacağım stajın ülkeme dönünce boşa gitme durumu var mıdır sence? teşekkürler şimdiden..

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,

   Öncelikle tebrik ederim. Makine Mühendisliği konusunda çok bilgim yok maalesef, fakat Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde okuyan arkadaşlarımdan elde ettiğim izlenimim: Onların da staj yaptıkları yerlerde pek kendi bölümleriyle ilgili bir şey yapmadıkları yönünde. Boşa gitme durumundan ne demek istediğini tam olarak kavrayamasam da; Siemens gibi büyük bir firmada staj yapma hayali kuran birçok öğrenci olduğunu söyleyebilirim. İlk kez bu kadar büyük bir firmada, nispeten kısa süreli bir staj ayarlanabildiğini duydum, nasıl başardın? Süreci paylaşırsan; yazıya da koymak isterim.

   Sonuç olarak, boş geçeceğine dair bir düşünceye kapılma, eminin ki güzel günler geçireceksin, yeni şeyler öğreneceksin ve daha da önemlisi uluslararası bir firmada daha bu yaşında uluslararası bir deneyim kazanmış olacaksın. Şahsen böyle bir fırsatı, Türkiye’de ki hiçbir staja değişmezdim, neredeyse herkes iyi veya kötü Türkiye’de staj yapabilecekleri bir yer ayarlayabiliyor ama kaç tanesi yurt dışında staj yapma şansına sahip olabiliyor? Bu ve bunun gibi deneyimler; seni daha mezun olmadan diğer adaylardan ayıran artıların olacak. Başarılar diliyorum stajında, yolun açık olsun.

 • Mehmet // // Yorum

  teşekkür ediyorum senin de keza öyle güzel deneyimlerin olmuş Almanya demek güzel gelecek demek biz mühendis adayları için.. Anlatacak olursam bu stajı kısaca akraba torpili diyebilirim. Kuzenim siemens’de çalışıyor ve onun aracılığında böyle bi imkan buldum, açıkcası ben de 25 iş gününü beklemiyordum, geçen yıllarda konuştuğumuzda gelen stajyer öğrencilerin en az 4 ay staj yaptıklarını söylerdi, ben de şaşırdım:) boşa gitme konusuna gelirsek firmada makine mühendisi olmayışı ufak bi soru işareti bende ama zaten dediğin gibi kar zarar hesabı yaparsak bu etmen devede kulak. Türkiye’de yaptığım atölye stajı tam fiyaskoydu, ilk 1 2 gün hariç tüm stajı sudoku oynayarak geçirdim :) bunun da biraz öyle olmasından çekiniyordum fakat 700 euro ücret alacağımı öğrenince dedim ki demek ki çalıştıracaklar. Bakalım göreceğiz ediceğim deneyimleri buraya yazarım . Tekrar teşekkürler senin de yolun açık olsun.

 • Tugce // // Yorum

  Merhaba ben izmir yüksek teknoloji Enstitüsü moleküler biyoloji ve genetik 2. Sinif ogrencisiyim seneye 3 olacağım ve zorunlu staj yapmam lazım almanyada yapmak istiyorum max planck enstitusu gotingen university veya Bayere basvurmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Max Planck Enstitüsü veya Göttingen Üniversitesi’nden nasıl kabul alabileceğinizi bilmiyorum doğrusu, bu eğitim kurumlarının bir kariyer sitesi yoktur sanmıyorum, ya kendi okuduğunuz okuldaki hocalarınız aracılık yapacak, ya da siz bu kurumlarda çalışan hocalara kendiniz ulaşmaya çalışacaksınız. Aracı kurumların üniversitelerde staj ayarladığını duymuştum ama bu 2 büyük kurumun aracılarla çalıştığını zannetmiyorum. Bayer’e dönecek olursak; https://career.bayer.com/en/career/index.html adresinden açılan fırsatları takip edebilirsiniz. Ancak, Türkiye’de staj yapmadan veya Almanya’da bir değişim programına kabul almadan; bu hayal ettiğiniz yerlerde zorunlu stajınızı yapmanız oldukça zor, başarılar dilerim.

 • Tugce // // Yorum

  Hocalara mail atıp sansimi deneyeceğim teşekkür ederim bir de şunu soracaktim bu okullarda staja kabul aldım diyelim vize konuşunda zorlanır miyim veya sigorta neler yapmam lazım bilginiz var mıdır

 • Tugce // // Yorum

  Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim kolay gelsin

 • Ahmet Demirer // // Yorum

  Merhaba Alp bey ben Elektrik Elektronik Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim bu yıl bitti ve zorunlu bir stajım var. Almanyada bir enerji firmasında staj yapmak istiyorum fakat ordaki sirketleri tam anlamıyla bilmiyorum ve nasıl başvuru yapacağımı bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Ahmet Bey merhaba,

   Süreci bildiğim kadarıyla yukarıda anlattım zaten. “Süreç nasıl işledi?” diye attığım başlığın peşine gelen 6 paragrafı dikkatli okumanızı öneriyorum. Paylaştığım kariyer sitelerini, büyük şirketlerin kendi sitelerini iyi takip edin, gerekirse LinkedIn’den şirket çalışanlara ulaşmaya çalışın, mail gönderin. Okuduğunuz okulda, aranızın iyi olduğu hocanız/larınız varsa belki onlar da size yardımcı olabilirler. Başarılar.

 • Ahmet Demirer // // Yorum

  Çok teşekkür ederim. Son olarak sizin önerebileceğiniz bir enerji şirketi varmı orada rüzgar veya güneş enerjisi olabilir farketmez yani. Tekrardan teşekkür ederim.

 • Anonim // // Yorum

  merhaba, ben İÜ iktisat mezunuyum ortalamamda gayet güzel Almancam yok İngilizce bılgım var sadece.haziran ayında okulumu bitirdim ve stuttgarttaki bir akrabımın yanına gidebilme imkanım var fakat türkiyede işe başlamadan önce orda bir tecrübe edinebilme imkanım var mı sizce bu sürece nasıl başlamalıyım ne tavsiye edersiniz*

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,

   Yazıda yazdıklarımı tekrar etmek istemiyorum.

   Kendinize güveniyorsanız, aranan biri olduğunuza inanıyorsanız her yerde olduğu gibi Almanya’da da işe başlama şansınız olur. Yazıda bahsi geçen siteler üzerinden açılan iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Stuttgart çok büyük ve oldukça farklı zümreden birçok şirketin olduğu, Alman oto sanayisinin merkezi olan bir şehir. Bunun yanında, AIESEC gibi organizasyonlar aracılığıyla uzun dönem stajlar ayarlayabilir veya gönüllü olarak projelere dahil olabilirsiniz.

   Başarılar dilerim.

 • Anonim // // Yorum

  İyi aksamlar ben Medipol üniversitesinde 2.sinif ebelik bölümü okuyorum.yazin ki zorunda stajimi Almanya da yapmayı planlıyorum , bu staj programı Erasmus programina mi dahil oluyor acaba, eğer dahil olmuyorsa staj işimi nasıl ayarliycam ? Şimdiden teşekkür ederim

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı rica ederim. İyi akşamlar.

 • Sümeyra // // Yorum

  Merhabalar Alp,

  Yazında staj vesilesiyle vize uzatmayı anlatmışsın fakat benim azıcık farklı bir sorum olacak. Bilgin dahilindeyse yardımcı olabilirsen çok sevineceğim.
  Şu an Erasmus ile Almanya’dayım. Sadece güz dönemi için gelmiştim ve vizem de buna göre ayarlanmıştı. Fakat şimdi Erasmus süremi uzatmayı düşünüyorum. Gelecek bahar dönemi için de burada kalmayı yani.
  Bu durumda vize süremi de uzatmam gerekecek.
  Yazından anladığım kadarıyla staj için bir uzatma sürecine girdiğin zaman maddi bir kanıt istenmemiş. (Gerçi banka hesap cüzdanının alındığını yazmışsın ama sanırım bu zorunlu bir belge olarak istenmiyor, doğru mu?)

  Acaba ben de Erasmus dönemimi uzattığımda ve okuldan bununla ilgili kabul mektubu aldığımda ekstra çok belge istemeden (özellikle finansal proof anlamında) bu vize işlemlerini hâllederler mi?
  Bununla ilgili bilgin/tecrüben varsa, paylaşırsan çok sevinirim.

  Teşekkürler şimdiden, başarılar.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Sümeyra,

   Evet istenen belgeler arasında yoktu ama götürdüğüm için almışlardı. Staj kapsamında uzatacağımı söylediğimden belki benden finansal bir garanti istememiş olabilirler, ancak bir gelirin olmayacağından senden geçimini devam ettirebileceğini kanıtlayan bir belge talep edebilirler.

   Konu hakkında bilgim olmadığından yanlış yönlendirmek istemem, en doğru bilgiyi Yabancılar Ofisi verecektir.

   Sonucu buraya yazarsan; bundan sonra aynı deneyimi yaşayacaklara da bir rehber oluşturabilirsin. :-)

 • Can // // Yorum

  Merhabalar Alp,
  Ben Endustri muh. ogrencisiyim, gelecek sene bahar doneminde Almanya’da erasmus’a gidecegim. Ardinda da orada kalarak stajimi (20 is gunu) Almanya’da yapmak istiyorum. Almancam orta duzeyde, Ingilizcem var. Iyi bir universitede iyi bir ortalamam var. Siz de tecrube ettiginiz icin oncelikle sunu sormak istiyorum, Almanya’daki sirketlere ne zaman basvuruluyor/basvurmaliyim? Diger sorum ise; ben zaten Erasmus programiyla orada olacagim icin benim ekstra nasil bir yol izleyecegim? Yardimci olursan sevinirim.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Can,
   Türkiye’deki gibi 20 iş günü olan resmî stajlar bulabilmen çok zor. Başvuru süreçlerinin spesifik bir tarihi/dönemi olmuyor bildiğim kadarıyla, ne zaman ilanlar açılıyorsa iyi takip edip, başvurmanı öneririm.
   Ben de Erasmus programıyla Almanya’da bulunup, ardından yaklaşık 3 aylık stajımı yaptım, tecrübelerimi de elimden geldiğince yukarıdaki yazıda paylaştım, sana bu yazı haricinde verebileceğim ekstra bir bilgi bulunmuyor.
   Almanya’daki eğitim ve staj arama sürecinde başarılar dilerim.

 • yasemin akay // // Yorum

  Merhabalar,
  3. sınıf Endüstri Mühendisi öğrencisiyim.
  zorunlu stajımı Bayer de yapmak istiyorum.
  Siz orada staj yaptığınız için soruyorum; Endüstri Mühendislerinin Bayer de yeri var mıdır?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba,
   Endüstri Mühendisi olarak Bayer Türk’ün Tedarik Zinciri Departmanı’nda çalışıyorum. Bildiğim kadarıyla bu sene Bayer bünyesine katılan Management Trainee’lerin neredeyse tamamı Endüstri Mühendisliğinden yeni mezun olmuş kişilerdi.
   Kendini okuduğu süre zarfında geliştirmiş Endüstri Mühendislerine sadece Bayer’de değil her şirketin, her pozisyonunda ihtiyaç vardır. Umarım açıklayıcı olmuştur, başarılar.

 • Tuğçe // // Yorum

  Merhaba Alp iki yıl önce yorum yapmıştım . Bu yıl Max Planckta evrim genetiği alanında staj yapabildim , eski yazımı okuyunca biraz duygulandım. aslında zor işler değilmiş ama bilgisiz olduğum için telaş yapmışım galiba , yardımın için tekrar teşekkür ederim . Kolay gelsin :)

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Tuğçe,
   Zaman su gibi akıp geçiyor. :-) Senin adına gerçekten çok sevindim.

   Hayallerimize ulaşabilmek adına biraz kendine güven, biraz cesaret, biraz da ortam ve şartların oluşabilmesi için şans gerekiyor. Umarım kalan hedeflerine de bir bir ulaşıp, başarılarına yenilerini eklersin. :-)

  • Beyza // // Yorum

   Merhaba Tuğçe bende Moleküler biyoloji ve Genetik 3. Sınıf öğrencisiyim bu yaz Max Planck enstitüsünde staj yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim

 • Fatih // // Yorum

  Merhabalar hocam ben Makine mühendisiliği %100 ingilizce 3. sınıf öğrencisiyim Almanyada staj yapmak istiyorum büyük firmalara girme ihtimalim düşük olduğu için küçük firmalar istiyorum kendime birşeyler katabilmek için önereceğiniz firma varmı Türk menşei li olursa daha iyi olur aslında anlaşabilirim çünkü almancam yok malesef ama alman firmaları da olur farketmez varsa önerilerini bekliyorum.

  Bir diğer sorumda şu ; 3.sınıfın yazında zorunlu stajım var sigortayı devlet karşılıyor stajı yurtdışında yapsam bu sigorta işi nasıl olur yine sigortam olur mu ?

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Fatih,
   Büyük şirketlere girme ihtimaliniz düşük değil, aksine daha yüksek. Bu şirketler ilk öncelik olarak öğrencinin Almanca bilip, bilmemesinden ziyade öğrencinin kalitesine, şirkete katkısı olup, olmayacağına bakar.
   Bildiğim Türk şirketi bulunmuyor, neler yapılması gerektiğini de yazıda elimden geldiğince paylaşmıştım.
   Son sorunuza gelecek olursak: Benim sigortamı şirket ödemişti, olursa; devletin yurtdışında yapacağınız zorunlu stajı karşılayacağını düşünmüyorum ama bu konu hakkında da net bir bilgim olmadığını bilmenizi isterim.
   Şimdiden iyi hafta sonları dilerim.

 • Miray // // Yorum

  Alp merhaba,
  Şuan elimde erasmus öğrenim için almış olduğum vizem var. Martta gideceğim ağustos sonuna kadar kalacağım. Ancak dönmek istemiyorum şimdiden staj yeri bakmaya başladım. Benim sorum bu vizeyi orda uzatabiliyor muyuz staj için yoksa tr den almam gerekiyor mu?
  Teşekkür ederim…

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Merhaba Miray,

   Yazıda detaylı bir şekilde anlattım. “Vize Uzatma Süreci” başlığı altından okuyabilirsin.

   • Dilek Damar // // Yorum

    Merhaba arkadaslar Alman Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim erasmus staj hareketliliginden yararlanarak orda staj yapmak istiyorum bana önerebiliceginiz firmalar ya da dil üzerine kendimi geliştirme amaclı staj yapabilcegim yerler var mi bu konuda pek bi bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

 • Handan // // Yorum

  merhabalar
  Su an almanzada staj yapmaktayim ve stajimin suresini uzatacagim. Size yabancilar ofisinden kac gun sonraya randevu verdiler. 2 aydan az zamanim kaldigi icin merak ediyorum.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Randevu aldıktan sonra; randevu tarihi ve gerekli olan evraklar 10 gün içerisinde kayıtlı adresinize mektupla geliyor. Randevu tarihinizden yaklaşık 2 hafta sonra da vize talebinizin onaylandığına dair Yabancılar Ofisi’ne davet yazısı alıyorsunuz.

  • Fatih // // Yorum

   Handan stajı ne üzerine ve staj yerini nasıl buldun

   • Handan // // Yorum

    IAESTE stajı yapıyorum biyomühendislik okuyorum Yıldız Teknik Üniversitesi’nde. Stajım kimyasal analiz ve programlama üzerine

 • Handan // // Yorum

  Teşekkür ederim.Bir de şeyi merak ediyorum. Ben yeşil pasaportluyum ama 6 ay kaldığım için burda ulusal gize almıştım. Ama 6 aydan fazla staj yapacağım yani 2 ay kadar falan uzatacağım. Yesil pasaportum olduğu için ülkeden çıkış giriş yapsam burda bir sorun yaşar mıyım normald vizesiz 90 gün hakkım var çünkü. Umarım bu konuda da bilginiz vardır.

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Çalışma vizesi farklı oluyor diye biliyorum.
   6 ay Almanya’da bulunup, vizeniz bittikten sonra Almanya’dan çıkıp, tekrar ülkeye giriş yaptığınızda; yeşil pasaporta sahip olsanız dahi problem de çıkarabilirler. Bu riske girmemenizi öneririm, kabul belgenizle başvurup uzatın vizenizi.

 • Handan // // Yorum

  Bir de randevuyu telefonla mı alacağım hangi numarayı aramam gerekir almanca bilmiyorum ingilizce alabilir miyim? Kusura bakmayın çok sorum var galiba :))

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Erasmus’a gittiğim okuldaki International Office’de çalışan görevli telefonla arayarak bana randevu almıştı. Siz de yaşadığınız şehrin Yabancılar Ofisi’nden randevunuzu telefonla veya bireysel olarak başvurarak alabilirsiniz. Yabancılar Ofisi olduğu için elbet İngilizce bilen birisi çıkar, Almanların çok büyük bir kısmının İngilizcesi zaten ileri seviye.

   • Handan // // Yorum

    Cok tesekkur ederim cok yardimci oldu bu bilgiler.

 • omer // // Yorum

  Merhabalar.öncelikle yazın çok faydalı olmuş teşekkürler.euconnect sitesinin bulduğu şirketi beğenmediğinde para iadesi yaptılar mı? Çünkü bildiğim kadarıyla staj için şirket bulmadan önce belli bir miktar para istiyorlar

  • Alp Uzuner Alp Uzuner // // Yorum

   Benden para istememiştiler, dolayısıyla herhangi bir iade talebim olmadı.

 • omer // // Yorum

  Anladım çok teşekkürler cevap için bende şansımı bi deneyeyim onlarla :)

Yorum Bırak